Paříž nebo Londýn?

Pokud jste ještě nebyli ani v Londýně ani v Paříži a váháte, kam jet jako první, volba to není lehká. Obě města jsou si totiž podobnější, než by se na první pohled zdálo, i když každé má svůj vlastní charakter. Pokusím se o srovnání z pohledu běžného turisty, přijíždějícího z ČR. Nejdříve se podíváme na praktickou stránku věci jako cesta, ubytování, ceny, a potom na zážitky a atrakce, které obě města nabízí.

Vzdálenost a spojení z ČR

Obě města jsou zhruba stejně daleko. Paříž je vzdušnou čarou o pár kilometrů blíž než Londýn, ale rozdíl je tak malý, že ho v případě letu ani nepoznáte. Obvyklá doba trvání letu z Prahy do Paříže je 1 hodina 45 minut, do Londýna asi o 10 minut déle.

Rozdíl je citelnější v případě, že z nějakého důvodu nechcete letět. Do obou měst se dá dojet i přímým autobusem z Prahy, ovšem zatímco do Paříže dojedete asi za 14 hodin, do Londýna to bývá tak o 3-5 hodin déle. Jedním z důvodů je kanál La Manche – přestože většina autobusů využívá vlak Eurotunnelem, který je mnohem rychlejší než trajekt, odbavení, naložení a čekání na odjezd představuje určité zdržení.

Cestovní doklady a kontroly

Velká Británie narozdíl od Francie není v Schengenu, proto je při cestě do Londýna třeba počítat s pasovou kontrolou – v případě letu na obou letištích, v případě cesty autobusem při odbavení před kanálem La Manche. Jako doklad vám ale i do Londýna stačí česká občanka.

Cena dopravy

Do Londýna je široká nabídka spojení od nízkonákladových společností, včetně Ryanair, Easyjet a Wizzair. Jednosměrnou letenku bez zavazadel proto seženete často i pod tisíc korun. Navíc můžete letět nejen z Prahy, ale také z Brna, Ostravy nebo nově z Pardubic. Kromě lowcostů lze samozřejmě letět i s ČSA nebo British Airways, jejichž ceny začínají kolem 2000-3000 Kč.

Do Paříže budete muset spoléhat spíše na klasické aerolinky, ale např. u ČSA seženete na této trase letenky i pod 1500 Kč.

Autobusem bývá Paříž levnější (i pod tisíc korun), Londýn obvykle vychází o pár set dráž.

Celkově ale cena dopravy určitě není faktorem, který by měl vaše rozhodování mezi Londýnem a Paříží nějak zásadně přiklonit na jednu nebo druhou stranu. Mnohem větší výdaje vás totiž čekají až na místě.

Ceny ubytování

Paříž i Londýn jsou samozřejmě velice drahá města. Cena ubytování je v obou případech velmi výraznou částí rozpočtu. Cena za noc v nejlevnějších hotelích se zřídka dostane pod tisíc korun – a to mluvíme opravdu o tom nejlevnějším, co lze na trhu sehnat. I hostely bývají v Londýně i Paříži znatelně dražší, než ve většině ostatních evropských velkoměst. Opravdu pěkný tří- nebo čtyřhvězdičkový hotel vychází na několik tisíc za jednu noc. Levnější ubytování lze v obou případech sehnat dál od centra, ale obvykle za cenu dlouhého a ne vždy levného dojíždění.

Nejlepší nabídky ubytování

ZDARMA zrušení rezervace u většiny pokojů

Datum příjezdu

calendar

Datum odjezdu

calendar
 

Bezpečnost

Obě města se bohužel v posledních letech dostávají do zpráv v souvislosti s bezpečností a terorismem. Nedá se říci, že by Londýn byl bezpečnější než Paříž nebo naopak. Pravděpodobnost, že se nachomýtnete k nějaké závažné události je velice malá, jinak je hlavní hrozbou okradení, zejména v turisticky oblíbených lokalitách (včetně interiérů muzeí a dalších památek). V obou městech existují četné okrajové čtvrti, které mohou být zejména pro ženy a v nočních hodinách nepříjemné až nebezpečné, ty jsou ale zpravidla mimo zájem turistů.

Atrakce

Čistě z mého pohledu je toho o něco víc v Londýně, ale to je spíš subjektivní pohled. Nudit se určitě nebudete ani tam, ani tam. Londýn i Paříž nabízejí tolik památek, atrakcí a aktivit, že byste tu mohli strávit několik měsíců a pořád by bylo co dělat. Jde spíš o to, co konkrétně vás zajímá víc.

V Londýně můžete navštívit Buckinghamský palác nebo kousek za městem zámek Windsor – obojí současná oficiální královská sídla. Kousek od Paříže můžete navštívit zámek Versailles a jeho slavné zahrady.

V obou městech najdete řadu zajímavých kostelů a katedrál. V Londýně katedrálu svatého Pavla nebo Westminsterské opatství. V Paříži v první řadě Notre Dame, ale třeba také Sacre Coeur nebo Pantheon (ten už dnes neslouží jako kostel, ale je zde pohřbena řada osobností z francouzské historie a kultury).

Pokud chcete vidět město z výšky, v Paříži máte samozřejmě Eiffelovku, v Londýně ruské kolo London Eye nebo mrakodrap Střep (u všech těchto aktrakcí je třeba počítat s poměrně vysokým vstupným). Pěkný výhled na velkou část města je v Paříži od Sacre Coeur nebo od vítězného oblouku, v Londýně třeba od observatoře v Greenwichi.

Londýn má Temži, Paříž Seinu. Plavba lodí po řece patří v obou městech k nejlepším způsobům, jak si centrum prohlédnout. V Londýně navíc projedete i pod slavným vyklápěcím mostem Tower Bridge (kvůli vaší lodi ho zvedat nebudou, ale jinak se zvedá poměrně často, obvykle několikrát za den).

Odpočinout si můžete také v některém z mnoha krásných parků. V Londýně mají Hyde Park nebo St James’s Park. V Paříži můžete navštívit Tuilerijské nebo Lucemburské zahrady.

Londýn má Tower of London, kde můžete na vlastní oči vidět i korunovační klenoty, které se stále používají. Francouzi si na monarchii zas tak nepotrpí, i když pár zbytků klenotů najdete třeba v Louvru.

V obou městech můžete navštívit hned několik světoznámých muzeí a vidět ty nejslavnější kousky z umění od starého Egypta po nejnovější modernu. V Paříži je to kromě Louvre ještě třeba Musée d’Orsay nebo Centre Pompidou. V Londýně Národní galerie, British Museum nebo Tate Modern. Výhodou londýnských muzeí je, že řada z těch největších je zdrama. V Paříži bývá mnoho muzeí a památek zdrama pro návštěvníky pod 26 let a nebo pro všechny vždy první neděli v měsíci.

Pokud jedete za módou a nákupy, v Paříži můžete projít Champs Elysées, v Londýně neméně slavnou Oxford Street. Kromě nich je v obou městech řada dalších ulic, nákupních center a trhů.

Celkem

Výše uvedený výčet není ani zdaleka konpletní, ale je z něj dobře patrné, že Londýn i Paříž nabízejí vlastně podobné věci a zážitky, jen každé město ve svém vlastním, unikátním provedení. Určitě stojí za to, aspoň jednou v životě navštívit obě. Kterým začnete, to je na vás, ale ať už se rozhodnete jakkoliv, nebudete litovat.