Jak jet do Londýna

Hlavní dvě alternativy pro cestu z ČR do Londýna jsou letadlo a autobus. Oba způsoby mají své výhody i nevýhody, i když vzhledem k vzdálenosti a době jízdy autobusů 18 a více hodin většina lidí volí letadlo.

Letecké spojení z českých měst

Nejširší nabídka přímých letů na různá londýnská letiště je samozřejmě z Prahy (PRG):

  • British Airways – létají na letiště Heathrow (LHR)
  • ČSA, Smartwings – Gatwick (LGW)
  • Ryanair – Stansted (STN)
  • Easyjet – Gatwick a Stansted
  • Wizzair – Luton (LTN)
  • Flybe – Southend (SEN)

Více o londýnských letištích a spojení do centra najdete zde.

Z Brna (BRQ) létá Ryanair na Stansted a Wizzair na Luton.

Ryanair létá na Stansted ještě z Ostravy (OSR) a od října 2017 také z Pardubic (PED). Pokud jste z jihu Čech, je nejbližším letištěm se spojením do Londýna Linz (LNZ) – rovněž Ryanair na Stansted.

Ceny letenek z menších letišť nebývají vyšší než z Prahy (spíš naopak), i když frekvence spojů je samozřejmě nižší.

Autobus Praha – Londýn

Autobusy z Prahy do Londýna provozují v současné době zejména tři společnosti: Eurolines, Flixbus a Regiojet. Všechny vyjíždějí z Florence. Některé spoje Eurolines a Regiojetu zastavují také v Plzni na centrálním autobusovém nádraží.

Bližší informace k autobusům najdete zde.

Ceny letenek a jízdenek

Ceny nejlevnějších letenek jsou díky velké konkurenci nízkonákladových dopravců srovnatelné s autobusy – obvykle mezi 1000 a 2000 Kč jedním směrem, i když někdy se dá sehnat i pod tisíc. Také u klasických aerolinek (ČSA, BA) začínají na celkem přijatelných úrovních kolem 3000 Kč.

Ceny letenek se samozřejmě liší v závislosti na tom, kdy chcete letět a jak dlouho dopředu objednáváte. Protože do Londýna létá spousta Čechů i za prací, bývají dražší zejména lety v neděli večer nebo v pondělí ráno ve směru do Londýna a na konci pracovního týdne do ČR.

Zavazadla

U nejlevnějších letenek bývá v ceně pouze příruční zavazadlo, jehož rozměry a hmotnost jsou někdy méně, ale někdy velmi důkladně kontrolovány. Větší zavazadla je třeba zaplatit – nejlevnější je to v případě objednání hned současně s letenkou, o něco dražší v případě pozdějšího přiobjednání online, a úplně nejdražší až na letišti. Vyplatí se proto zavazadla předem promyslet a podle potřeby objednat hned v okamžiku rezervování samotné letenky.

S tím, jak se v posledních letech rozdíly mezi nízkonákladovými a klasickými dopravci stírají, bývá i u ČSA nebo British Airways možnost vybrat si levnější letenku pouze s příručním zavazadlem nebo o něco dražší s velkým zavazadlem v ceně.

V autobusech se zavazadla obvykle tolik neřeší a bývá alespoň jedno, často i dvě velká zavazadla zdarma (vždy je dobré si přečíst, jak přesně je to u vaší konkrétní jízdenky).

Spojení z letiště do centra

Vedle zavazadel je výhodou autobusů také to, že vás dovezou přímo do centra Londýna – konkrétně na hlavní autobusové nádraží Victoria Coach Station (Regiojet ne přímo na něj, ale přes ulici).

U letadla je kromě samotného letu třeba počítat také s dopravou z letiště do centra. Podrobné informace a tipy k jednotlivým londýnským letištím najdete zde.