Londýnské parky

Když už jste unaveni dlouhým chozením po městě, navštivte některý z londýnských parků. Můžete si třeba koupit sendvič a sednout na lavičku, pozorovat kachny a veverky (těch je tady až příliš), nebo se pokochat pohledem na Buckinghamský palác vykukující za jezírkem. Londýn má v samotném centru několik velkých parků, ve kterých najdete nejen anglický trávník, stromy, lavičky a květinové záhony, ale také spoustu zajímavých zákoutí, památek a atrakcí. Tady je přehled těch nejlepších.

St James’s Park

Z mého pohledu nejhezčí londýnský park se nachází mezi vládní oblastí Whitehall a Buckinghamským palácem. Po celé jeho délce se táhne podlouhlé jezero a zhruba uprostřed přes něj vede most, ze kterého je krásný výhled na palác. Park není zase tak velký, z jednoho konce na druhý ho projdete bez větších zastávek asi za 15 minut.

Nejlepší je začít na ulici Whitehall, která spojuje Trafalgar Square a parlament. Zhruba uprostřed této ulice, kousek před premiérským sídlem Downing Street je budova královské jízdní stráže (Horse Guards Parade). Poznáte ji snadno podle dvou vojáků na koních, kteří stojí u brány a všichni se s nimi fotí. Budovou Horse Guards můžete projít skrz na druhou stranu, kde začíná St James’s Park. Na opačném konci parku vyjdete u Buckinghamského paláce.

Green Park

Hned za Buckinghamským palácem (po pravé straně) je další park. Má zhruba tvar trojúhleníku, v jehož dalších dvou vrcholech jsou stanice metra Green Park (linky Piccadilly, Victoria a Jubilee) a Hyde Park Corner (Piccadilly line).

Samotný park není až tak zajímavý, ale když půjdete podél jeho okraje souběžně s ulicí vedoucí od Buckinghamského paláce (Constitution Hill), dojdete po 5 minutách k řadě velkých památníků s válečnou tématikou, z nichž nejvýraznější je Wellington Arch – londýnská verze vítězného oblouku. Můžete stejně jako všichni ostatní projít pod ním. Na druhé straně přes ulici uvidíte bránu do dalšího parku, který dal také jméno tomuto místu – Hyde Park Corner znamená Roh Hyde Parku.

Hyde Park a Kensingtonské zahrady

Pokud znáte jméno jen jednoho z londýnských parků, nejspíš je to právě Hyde Park, a to nejen díky pořadu České televize. Je se 140 hektary z parků v centru největší a také nejživější. Často zde probíhají různé koncerty, oslavy, politické mítinky a demonstrace. Nejznámějším místem v Hyde Parku je Speaker’s Corner, symbol svobody projevu.

Uvnitř parku je velké jezero (the Serpentine), kde si můžete půjčit loďku nebo šlapadlo. Kromě toho je po parku rozeseto množství fontán a památníků, mezi nimi například památník holocaustu nebo památník obětí teroristického útoku z července 2005. Turisticky nejzajímavější z nich je memoriál princezny Diany (Diana, Princess of Wales Memorial Fountain), který má podobu takové okružní (ovál asi 50 na 80 metrů) umělé řeky se schody a peřejemi, ve které se v létě brouzdají děti a kolem posedávají ostatní návštěvníci.

Na Hyde Park na západě (směrem pryč z centra) těsně navazují Kensingtonské zahrady (Kensington Gardens) – běžný návštěvník skoro nepostřehne, kde jedno končí a druhé začíná. I v nich najdete řadu zajímavých míst, zejména Serpentine Gallery (malý domeček uprostřed parku, kde probíhají různé výstavy) a také 54 metrů vysoký memoriál prince Alberta (Albert Memorial).

Albert byl manželem královny Viktorie, která vládla ve druhé polovině 19. století. Zemřel na tyfus už ve 42 letech a královna, která memoriál nechala postavit, vládla ještě dalších 40 let po jeho smrti. Na memoriálu si kromě zlaté sochy Alberta (ve skutečnosti je bronzová a pozlacená) všimněte sousoší ve čtyřech rozích, která symbolizují jednotlivé kontinenty – Evropu, Asii, Afriku a Ameriku. Poznáte je podle jejich charakteristických zvířat – býka, slona, velblouda a bizona. Naproti memoriálu uvidíte, už mimo park, kulatou koncertní halu Royal Albert Hall.

Hyde Park a Kensingtonské zahrady zaujímají společně obrovskou zhruba obdélníkovou plochu přes 2 x 1 km, dobře rozpoznatelnou i z letadla. Pokud nemáte čas projít je celé, to nejzajímavější je v jihovýchodní části.

Vstupte do parku u stanice metra Hyde Park Corner, kam se dostanete za pár minut i pěšky od Buckinghamského paláce, jak už bylo popsáno výše. Po vstupu do parku se vydejte směrem doleva. Půjdete mezi květinovými záhony a keři (asi nejpestřejší flóra z celého parku) a za pár minut dojdete k jezeru Serpentine. Pokračujte po jeho pravém břehu (potkáte běžce, cyklisty i jezdce na koních).

Jezero přejděte po mostě, který už z dálky uvidíte. Kousek za druhým koncem mostu je memoriál princezny Diany. Od něj pak je to kousek k Serpentine Gallery a Albertovu memoriálu (vše je dobře značeno). Park můžete opustit u memoriálu a pokračovat autobusem nebo pěšky ke Kensingtonskému paláci (západní konec Kensingtonských zahrad) nebo pěšky k muzeím (Přírodovědecké muzeum a Muzeum Viktorie a Alberta).

Výjimkou, která neleží na výše popsané trase, je Speaker’s Corner. Je v severovýchodním rohu parku u Marble Arche – zajít sem můžete při návštěvě Oxford Street.

Regent’s Park

Mimo výše uvedené čtyři parky, které tvoří souvislý pruh zeleně v samotném středu města, je Regent’s Park. Nachází se na severu centra a přestože je turisty navštěvovaný o něco méně, najdete i tady řadu zajímavostí. Nechybí velké jezero, uprostřed parku je amfiteátr a v severní části zoologická zahrada (London Zoo). Součástí parku je i sportovní areál.

Nejbližší stanice metra je Regent’s Park na lince Bakerloo, více linek (Bakerloo, Jubilee, Circle, Metropolitan, Hammersmith & City) ale jezdí na stanici Baker Street, která je do 3 minut chůze od vstupu do parku. U této stanice se nachází také muzeum voskových figurín Madame Tussaud’s a muzeum Sherlocka Holmese, se kterými můžete návštěvu parku spojit.

Greenwich Park

Ještě dál od centra je park v Greenwichi, ale i ten určitě stojí za návštěvu. Zvedá se od řeky Temže do kopce, na jehož vrcholu je královská observatoř, kterou prochází nultý poledník. Čára je na zemi vyznačená a na fotku s jednou nohou na západní a druhou na východní polokouli se stojí fronta.

Z kopce je pěkný výhled na východní část Londýna, zejména na mrakodrapy na Canary Wharf. V dolní části parku je námořní muzeum (National Maritime Museum).

Do Greenwiche nejezdí metro, ale dostanete se sem lehkou nadzemní dráhou DLR (Docklands Light Railway) ze City (stanice metra Bank), od Toweru (metro Tower Hill), ze Stratfordu nebo z Canary Wharf.

Nejhezčí způsob dopravy je ale po řece. Do Greenwiche dojedete vyhlídkovou lodí (některé jsou i s výkladem) například od parlamentu, London Eye nebo Toweru. U přístaviště v Greenwichi si určitě všimnete plachetnice Cutty Sark, která je však na břehu a je z ní muzeum. Cestou do parku můžete projít greenwichským trhem (Greenwich Market).

Kew Gardens

Výčet nejlepších londýnských parků by nebyl kompletní bez královských botanických zahrad Kew Gardens, i když sem se narozdíl od ostatních platí vstupné. Opět se nejedná jen o kytičky, stromy a anglický trávník, ale najdete zde spoustu atrakcí a zajímavých staveb. K nim patří třeba japonská brána nebo 50 metrů vysoká čínská pagoda, která je (pozorným okem) vidět i z dálnice cestou autobusem z letiště Heathrow.

Kolem areálu zahrad jezdí vyhlídkový vláček, na jehož palubě vás průvodce upozorní na zajímavé stromy (řada z nich má vlastní příběh), kytky a další objekty. Součástí zahrad je samozřejmě také několik velkých skleníků s exotickými rostlinami. I pokud nejste zapáleným botanikem, počítejte na návštěvu Kew Gardens aspoň půl dne.

Zahrady se nacházejí poměrně daleko od centra v Richmondu na jihozápadě Londýna. Na jedné straně tvoří jejich hranici řeka Temže. Dostanete se sem metrem linkou District (pozor, tato linka má několik větví, tohle je směr Richmond) nebo nadzemní dráhou London Overground (platí na ni lístky na metro). Stanice Kew Gardens je na hranici zón 3 a 4, takže pro cestu z centra potřebujete lístek aspoň na zóny 1-3.