Nákupy v Londýně

Jedním z přízvisek Londýna je “the shopping capital of the world”. Najdete tady úplně vše – luxusní butiky nejdražších značek, obří nákupní centra s výprodeji za libru, nenápadné obchůdky i pestré pouliční trhy. Tato stránka poradí kdy nejlépe vyrazit do Londýna na nákupy a kde jsou ta nejlepší místa.

Kdy jsou v Londýně slevy

Povánoční slevy – Typický začátek pro většinu obchodů je 27. prosince. Menší část obchodů začíná ještě pár dní před vánocemi, některé naopak až v lednu.

Velikonoce – Ve dnech kolem velikonoc nabízejí někteří obchodníci (např. Marks & Spencer nebo Debenhams) každoročně slevy.

Květen – V květnu jsou v Británii dva svátky, jeden na začátku a druhý na konci měsíce. Early May bank holiday nebo také May Day bývá první pondělí v květnu, Spring bank holiday bývá poslední pondělí v květnu. Tyto svátky jsou oblíbeným obdobím slev zejména u velkých řetězců jako John Lewis nebo Tesco.

Letní výprodeje – Týká se hlavně módy a přesné datumy se liší mezi značkami i rok od roku, v závislosti na počasí a na tom, jak se vyvíjely prodeje v dosavadním průběhu roku. Nejvíce slev je v době zhruba od poloviny června do přelomu července a srpna.

Black Friday – Výrazné slevy po dni díkůvzdání (konec listopadu) přejali Britové stejně jako Češi z USA. Týkají se nejen oblečení, ale i mnoha dalších druhů zboží, například elektroniky a domácích potřeb. Slevy trvají u většiny prodejců několik dní, přesný začátek a konec se liší.

Nejlepší nabídky ubytování

ZDARMA zrušení rezervace u většiny pokojů

Datum příjezdu

calendar

Datum odjezdu

calendar
 

Nejlepší místa pro nákupy

Oxford Street

Necelé dva kilometry, přes 300 obchodů a půl milionu lidí denně – to je Oxford Street, nejrušnější obchodní ulice v Evropě. Mezi ikony patří obchodní domy Selfridges a House of Fraser. Řada britských i světových značek má právě v této ulici svůj hlavní obchod – John Lewis, Debenhams, Uniqlo, Forever 21, Next, Gap, Urban Outfitters, Nike, Adidas a mnoho dalších. Některé zde mají i dva nebo více obchodů – například Primark (jeden na každém konci Oxford Street), Zara, Topshop nebo Marks & Spencer.

I v případě, že móda a nákupy nejsou hlavním cílem vaší návštěvy Londýna, vyplatí se celou Oxford Street projít, už pro tu atmosféru. Právě tady budete mít pocit, že jste ve světové metropoli, která je několikrát větší než Praha. Široké chodníky bývají často totálně ucpané lidmi. Červené patrové autobusy častěji stojí než jedou. Všude na vás blikají reklamy a procenta slev.

Možná překvapivě není přímo na Oxford Street mnoho restaurací a míst k občerstvení, kromě několika fast foodů. Stačí ale zahnout do některé z menších bočních ulic a najdete širokou nabídku restaurací a barů. Tato oblast samozřejmě není levná.

Oxford Street se nachází v londýnském West Endu a vede od Marble Arch (severovýchodní roh Hyde Parku) přes Oxford Circus až po Tottenham Court Road. Za ní navazuje New Oxford Street, která už z nákupního pohledu není tak zajímavá – má méně obchodů a více barů a restaurací než klasická Oxford Street.

Jak se tam dostat: Podél celé Oxford Street vede metro – červená Central line. Stanice ve směru od západu k východu jsou:

  • Marble Arch (Central line)
  • Bond Street (linky Central a Jubilee)
  • Oxford Circus (Central, Victoria, Bakerloo)
  • Tottenham Court Road (Central, Northern)
  • Holborn (Central, Piccadilly) – kousek za východním koncem New Oxford Street

Podél celé Oxford Street jezdí mnoho linek autobusů, s minimálními intervaly a to i v noci. Jak již bylo uvedeno, ulice je často ucpaná a autobusy pomalé.

K Oxford Street se dostanete i pěšky – je to asi 10 minut od Piccadilly Circus a 15 minut od Trafalgar Square.

Regent Street

Ulice, která spojuje Piccadilly Circus s Oxford Street je Regent Street – asi druhá nejznámější obchodní ulice Londýna. I zde najdete velké obchody slavných značek – mezi nimi H&M, Burberry, Benetton, Levi’s, Calvin Klein, Hugo Boss, ale také Hamleys (hračky) nebo Apple. Je tady také další Uniqlo, další Zara a další Marks & Spencer. Nevynechejte obchodní dům Liberty, jehož krásná historická budova je hned za rohem v Great Marlborough Street – předposlední ulice před Oxford Circus směřem doprava.

Stejně jako Oxford Street je i Regent Street známá také krásnou vánoční výzdobou. Pokud jste v Londýně před vánoci, podívejte se sem večer po setmění.

Jak se tam dostat: Na obou koncích Regent Street jsou stanice metra:

  • Piccadilly Circus (linky Piccadilly a Bakerloo)
  • Oxford Circus (linky Central a Bakerloo)

Podél celé Regent Street jezdí také několik linek autobusů.

Bond Street

Paralelně k Regent Street o dva bloky směrem na západ vede Bond Street. Jsou zde spíše menší butiky luxusních značek jako Prada, Gucci, Bvlgari, Dolce & Gabbana, Ralph Lauren, několik obchodů se šperky a diamanty, ale také například hlavní londýnský obchod Victoria’s Secret.

Jak se tam dostat: Severní konec Bond Street (označený jako New Bond Street) je na Oxford Street zhruba ve třetině cesty mezi stanicemi metra Bond Street a Oxford Circus. Je to hned vedle Zary a naproti Debenhams.

Jižní konec (Old Bond Street) je na ulici Piccadilly asi 400 metrů od Piccadilly Circus, asi 150 metrů před hotelem Ritz, který je ale na opačné straně ulice.

Obchodní dům Harrods

Největší a nejslavnější londýnský obchodní dům Harrods nenajdete v žádné z výše uvedených ulic, ale úplně jinde ve čtvrti Knightsbridge. Je sám o sobě turistickou atrakcí a velká část návštěvníků se sem jde spíš podívat ze zvědavosti, aniž by si něco koupili. Přitom tady mají prakticky vše – oblečení, eletroniku, hračky, věci do domácnosti, dárky, suvenýry a zejména různé exotické a luxusní zboží.

Hlavní atrakcí pro turisty je ale unikátní výzdoba. Najdete tady třeba schody v egyptském stylu i se sfingou. Na dolním konci těchto schodů se nachází památník princezny Diany a Dodiho Al Fayeda, jehož otec byl v době jejich osudné nehody vlastníkem obchodního domu.

Kromě více než 300 obchodů je zde také přes 30 restaurací a bufetů nejrůznějších stylů – anglický čaj, španělské tapas, čínské nudle, italská pizza, steaky, šampaňské, kaviár… Některé z restaurací jsou velice drahé, ale dají se najít i levné pochoutky (obecně čím větší dav turistů, tím přijatelnější ceny).

Jak se tam dostat: Harrods je nepřehlédnutelná budova v ulici Brompton Road, necelých 10 minut chůze od jihovýchodního rohu Hyde Parku (Hyde Park Corner). Nejbližší stanice metra je Knightsbridge na lince Piccadilly. Ještě hezčí než ve dne je Harrods po setmění, kdy na jeho fasádě svítí množství malých žároviček.

Sloane Street

Pokud je váš nákupní rozpočet opravdu vysoký a hledáte něco nevšedního, najdete v okolí Harrods spoustu exkluzivních butiků. Oblast Knightsbridge a na ní navazující Kensington a Chelsea patří k nejlepším adresám v Londýně a skladba obchodů tomu odpovídá.

Vyhlášená je zejména ulice Sloane Street, která začíná u metra Knightsbridge a vede směrem na jih. Vedle sebe jsou zde mezi budovami ambasád srovnané butiky předních světových návrhářů – od severu k jihu Gucci, Versace, Dior, Chanel, Giorgio Armani, Prada, a další. Složení obchodů je celkově podobné jako v Bond Street.

Westfield Stratford City

Luxusní Harrods a butiky Knightsbridge jsou pro běžného člověka spíš pro oči než pro skutečné nákupy. Obyčejní Londýňané nakupují hlavně ve velkých nákupních centrech rozesetých na různých místech mimo centrum. Právě zde najdete široký výběr oblečení, elektroniky a dalšího zboží za ceny často nižší než v ČR.

Největším nákupním centrem v Londýně je Westfield Stratford City, které se nachází ve východním Londýně ve čtvrti Stratford, vedle areálu olympiády. Samotné nákupní centrum bylo otevřeno těsně před olympiádou v roce 2011. Kromě ohromné velikosti (177 tisíc metrů čtverečních) je jeho výhodou vynikající dopravní spojení.

Vstup do nákupního centra je přímo ze stanice Stratford, kam se z centra dostanete hned několika způsoby:

  • Vlakem z nádraží Liverpool Street (7 minut, množství vlaků, intervaly podobné metru, platí síťová jízdenka na metro)
  • Metrem – linky Central a Jubilee
  • DLR – lehká nadzemní dráha z City a Canary Wharf

Westfield London

Kromě Westfield Stratford City je v Londýně ještě jedno obří nákupní centrum podobného jména, s podobným složením obchodů. Westfield London se nachází v západním Londýně ve čtvrti White City. Nejbližší stanice metra jsou Shepherd’s Bush (Central line, nadzemní vlaky London Overground) a Wood Lane (linky Circle a Hammersmith & City).

Trhy

Kromě butiků a nákupních center určitě navštivte také některý z pouličních trhů. Ty londýnské nejsou zdaleka jen o levném zboží z Asie. Často zde natrefíte na vintage kousky, oblečení a jiné zboží různých alternativních proudů a subkultur, nevšední suvenýry a výborné levné jídlo. Mezi nejvyhlášenější místa patří následující:

Portobello Road Market

Koná se každou sobotu od 8:00 do 18:30 a v menším rozsahu také ve všední dny v ulici Portobello Road v kosmopolitní čtvrti Notting Hill, známé ze stejnojmenného filmu. Ulice je zajímavá nejen samotným trhem, ale také množstvím kaváren, pubů a kamenných obchůdků se starožitnostmi a módou méně známých značek.

Jak se tam dostat: Ulice Portobello je velice dlouhá. Její jižní konec je nejlépe dosažitelný od stanice metra Notting Hill Gate (linky Central, Circle, District), v jejíž blízkosti je mimo jiné česká ambasáda. Stanice metra blízko severní části ulice jsou Ladbroke Grove nebo Westbourne Park (obě linky Circle a Hammersmith & City).

Camden Market

Camden Market, nazývaný také Camden Lock podle zdymadel na místním kanálu (Regent’s Canal), je vlastně série šesti trhů umístěných hned za sebou. Sortiment je široký – jídlo, starožitnosti, alternativní móda, suvenýry a mnoho dalších věcí. Hlavním dnem je neděle, ale trhy jsou velmi živé i v sobotu. Některé stánky a obchody jsou v provozu i ve všední dny.

Jak se tam dostat: Trhy se nacházejí ve čtvrti Camden Town, která leží severně od centra za severovýchodním okrajem Regent’s Parku. Nejbližší stanice metra je Camden Town (Northern line). Můžete sem dojít i pěšky příjemnou procházkou přes Regent’s Park (např. od muzea voskových figurín Madame Tussaud’s) a pak podél kanálu.

Covent Garden

Covent Garden je asi nejznámějším z londýnských trhů, ale zdejší nákupy mají spíš, aspoň z mého pohledu, užší zaměření hlavně na umění a suvenýry. Nechybí samozřejmě spousta jídla a proslulí pouliční baviči.

Výhodou je poloha v samotném centru, v pěší vzdálenosti od Trafalgar Square nebo Leicester Square. Nejbližší stanice metra je Covent Garden (Piccadilly line), z opačné strany se sem dostanete autobusem – mnoha linkami na hlavní trase mezi Trafalgar Square a City. Zastávka se jmenuje Southampton Street Covent Garden (ve směru od Trafalgar Square) nebo Savoy Street (ve směru od City).

Borough Market

Jako poslední uvedu další trh v centru, zaměřený skoro výhradně na jídlo různých podob. Jedná se o jeden z nejstarších trhů vůbec (založen údajně v roce 1014). Pro veřejnost je v provozu od středy do soboty zejména v odpoledních hodinách, brzy ráno slouží jako velkoobchodní trh, což byla jeho původní role.

Nachází se v ulicích Southwark Street a Borough High Street u southwarské katedrály a u jižního konce mostu London Bridge, nedaleko mrakodrapu Střep. Nejlepší spojení je přes stanici London Bridge, která je přímo pod Střepem (metro linky Jubilee a Northern). Trh můžete navštívit jako součást oblíbené procházky po jižním nábřeží Temže.