Londýnská letiště a doprava do centra

Londýn má oficiálně šest letišť a většina je dost daleko od centra. Při plánování cesty do Londýna je proto kromě doby a ceny samotného letu třeba počítat i s cestou z letiště, která může trvat až ke dvěma hodinám a stát od pár až po více než 20 liber, v závislosti na konkrétním letišti, zvoleném způsobu dopravy a denní době.

Na této stránce najdete informace k jednotlivým londýnským letištím a možnostem dopravy z nich – které jsou nejrychlejší, které nejlevnější a které mají nejlepší poměr cena/rychlost/pohodlí.

Heathrow

Největší londýnské letiště Heathrow se nachází 30 km západně od centra Londýna, těsně před okružní dálnicí M25 a nedaleko zámku Windsor (pozorování nejrůznějších letadel, včetně těch největších, je pro mnohé návštěvníky Windsoru neplánovanou bonusovou atrakcí).

Když přiletíte na Heathrow, nejviditelnější a nejpropagovanější způsob dopravy do centra Londýna je vlak Heathrow Express, který vás během 15-20 minut doveze na nádraží Paddington. Během dne jezdí každých 15 minut. Je to nejrychlejší, nejpohodlnější, ale také nejdražší spojení – jedna jízda vyjde na necelých 20 liber, podle toho kdy a jak kupujete (nejlevnější je předem online).

Po stejné trase jezdí vlak Heathrow Connect, který má více zastávek a dobu jízdy na Paddington kolem 30 minut. Jednou z nich je Ealing Broadway, kde lze přestoupit na metro (Central line – jede např. k Oxford Street nebo do City). Cena vlaku Heathrow Connect je ve srovnání s Expressem zhruba poloviční. Ani v jednom neplatí síťové jízdenky na metro.

Heathrow je jediným ze šesti londýnských letišť, které má přímé napojení na metro, které je obvykle nejlevnějším způsobem dopravy do centra. Končí zde jedna z větví tmavě modré Piccadilly line, která vás přímo doveze například k Hyde parku, do West Endu na Piccadilly Circus, Leicester Square nebo ke Covent Garden. Doba jízdy z letiště do těchto míst je kolem 40-50 minut. Pokud směřujete do oblasti Victoria, do Westminsteru (parlament, oko), do City nebo k Toweru, je třeba přestoupit na souběžné linky District (zelená) nebo Circle (žlutá) a nejlepším místem pro přestup je stanice South Kensington. Letiště je v zóně 6 – pozor pokud sem pojedete z centra a máte síťovku pouze na vnitřní zóny (většina památek je v zónách 1 a 2).

Další možností je autobus National Express, který cenově vyjde obvykle někde mezi metrem a vlakem Heathrow Connect (ceny jsou různé podle denní doby, obsazenosti a způsobu nákupu). Doveze vás na nádraží Victoria (stejné kam přijíždějí autobusy z ČR), v případě příznivé dopravní situace za 40-50 minut. Na trase jsou však zácpy a zdržení poměrně časté, neboť se jedná o hlavní výpadovku z centra Londýna směrem na Bristol a jižní Wales. Metro nebo vlak jsou určitě jistější volby, zejména při cestě z centra na letiště.

Při odletu z Heathrow je třeba mít na paměti, že je to největší letiště v Evropě – podle počtu pasažérů řádově šestkrát větší než Ruzyně. Má čtyři terminály (T2, T3, T4, T5 – T1 byl v roce 2015 uzavřen) a pohyb po letišti zabere dost času i v případě, že nebloudíte. Také samotné odbavení a bezpečnostní kontrola zde často trvá déle než na jiných letištích.

Gatwick

Letiště Gatwick leží přes 40 km jižně od centra Londýna, nedaleko města Crawley směrem na Brighton.

Podobně jako u Heathrow je nejrychlejší a nejdražší variantou cesty do centra vlak Gatwick Express. Jedna jízda vyjde na necelých 20 liber a při nákupu online je 10% sleva. Vlak jezdí přes den každých 15 minut a doveze vás za 30-35 minut na nádraží Victoria.

Po stejné trase jezdí i mnoho dalších vlaků, jejichž cena je výrazně nižší než u Expressu, ale jízdní doba na Victorii je jen nepatrně (obvykle asi o 5 minut) delší. Celkově nabízejí tyto vlaky, na nádražích a v jízdních řádech vedené pod značkou Southern, nejlepší poměr mezi cenou a rychlostí/pohodlím/spolehlivostí. Jen pozor při cestě z centra na letiště – některé vlaky (Express i Southern) pokračují z letiště dál na jih a zastávky jsou ne vždy hlášeny, tak nezapomeňte vystoupit.

Pokud cestujete do východních nebo severních oblastí Londýna, jsou často rychlejší i nepatrně levnější variantou než vlaky Southern na Victorii vlaky Thameslink, které jedou skrz centrum Londýna z jihu na sever. Obvyklé zastávky v centru jsou Blackfriars (na nábřeží Temže), City Thameslink (přestup na autobusy Trafalgar Square – City/Tower), Farringdon a King’s Cross St Pancrass. V současné době (2017-2018) vlak nezajíždí z důvodu rekonstrukce na nádraží London Bridge.

Kromě vlaků jsou k dispozici také autobusy National Express mezi Gatwickem a Victorií. Kromě samotné značky National Express se prodávají také pod oranžovou značkou EasyBus (stejná skupina jako Easyjet), která je často levnější, ale jedete stejně autobusem National Express. Oficiální doba jízdy je 1 hodina a 25-30 minut, takže skoro o hodinu delší než vlak. V případě nepříznivé dopravní situace může být ještě delší – tato trasa je stejně jako ta z Heathrow známa zácpami a dopravními kolapsy. Celkově může být autobus dobrou volbou v noci, přes den ale úspora pár liber proti vlakům za časovou ztrátu nestojí.

Stansted

Letiště Stansted leží asi 60 km severo-severovýchodně od centra Londýna blízko města Bishop’s Stortford u dálnice M11 do Cambridge.

Varianty cesty do centra Londýna jsou podobné jako z Gatwicku – rychlejší a dražší vlaky a pomalejší a levnější autobusy. Díky tomu, že větší část trasy vede po dálnici, je ale časový rozdíl mezi vlaky a autobusy menší než u Gatwicku a autobusy jsou velmi konkurenceschopnou alternativou i ve dne.

Vlaky, označené jako Stansted Express a provozované společností Abellio Greater Anglia, jezdí na londýnské nádraží Liverpool Street, které se nachází uprostřed finanční čtvrti City ve východní části centra. Jízda trvá kolem 50 minut. Obvyklá cena je mezi 15 a 20 librami jedním směrem, lehce pod 30 liber zpáteční. Cestou vlaky zastavují ve stanici Tottenham Hale na severu Londýna, kde je možné přestoupit na metro – linka Victoria vás doveze mimo jiné na Oxford Street, West End a nádraží Victoria.

Levnější vlaky “neexpress” zde narozdíl od Heathrow a Gatwicku nejsou k dispozici. Ze Stanstedu je ale hned několik variant autobusových spojů do různých částí Londýna. Doba jízdy je od necelé hodiny výš, podle toho kam jedete (Stratford je za hodinu, Victoria hodinu a půl až dvě).

Nejširší nabídku tras a destinací má National Express, nejnižší ceny EasyBus. Jedna jízda se dá sehnat i pod 5 liber, ve špičkách a na více obsazených spojích kolem 10 liber.

Na některých trasách (např. na Finchley Road, Baker Street, Southwark, Waterloo nebo Victorii) pojedete stejně jako z Gatwicku ve skutečnosti autobusem National Express i v případě, že jste si koupili jízdenku od EasyBus. Pokud kupujete stejný spoj přímo přes National Express, bývá obvykle (ale ne vždy) dražší.

Ne všechny trasy National Express jsou přes EasyBus k dispozici, takže se vyplatí podívat se na stránky obou společností. Pěkná mapka všech tras a zastávek autobusů i s vyznačnými přestupy na různé trasy metra je k dispozici na stránkách National Express zde.

Výhodou EasyBusu je, že můžete jízdenku (která se kupuje vždy na konkrétní čas), použít i na jiném spoji na stejné trase od 60 minut před do 60 minut po vašem času – což se hodí v případě zpoždění letu. National Express nabízí za příplatek ještě flexibilnější variantu od 12 hodin před do 12 hodin po vybraném čase.

Zároveň to ale znamená, že na konkrétní autobus může na zastávce čekat víc lidí, než se vejde. Navíc se mixují dohromady cestující s lístky od National Express a jiní s lístky od EasyBus. Řidiči bohužel nemají vždy zájem rozlišovat, kdo má mít přednost. Obvykle je to kdo dřív přijde (ne na zastávku ale na palubu autobusu – na pověstné spořádané anglické fronty zapomeňte). Pokud vás chce řidič odmítnout (což se někdy stane i když jsou v autobuse ještě volná místa k sezení, protože ta se nechávají pro cestující na dalších zastávkách), je třeba nenechat se odbýt.

Kromě autobusů National Express / EasyBus jezdí ze Stanstedu také Terravision, a to na Stratford, Liverpool Street, Kings Cross, Baker Street a Victorii. Ceny v současné době začínají na 9 librách jedním směrem.

Luton

Letiště Luton se nachází u stejnojmenného města asi 55 km severo-severozápadně od centra Londýna, hned u dálnice M1 směrem na Northampton a Leicester.

S centrem Londýna má stejně jako Stansted, Gatwick nebo Heathrow přímé a frekventované spojení jak vlaky (rychlejší, dražší), tak autobusy (pomalejší, levnější).

Narozdíl od ostatních letišť zde neexistuje žádný značkový Luton Express, ale běžné vlaky jsou rychlé a jezdí velice často – 24 hodin denně, ve dne až 10 odjezdů za hodinu. Protože jde o vlaky na různých linkách, nejsou intervaly pravidelné, ale přes den zřídka přesáhnou 10 minut.

Přímé vlakové spojení je z Lutonu na Kings Cross St Pancrass (mezinárodní nádraží v severní části Londýna), Farringdon, City Thameslink a Blackfriars (v centru přímo u Temže). Nejrychlejší vlaky dojedou na Kings Cross St Pancrass pod 25 minut, na Blackfriars kolem 45 minut. Některé spoje pokračují skrz centrum až na letiště Gatwick a dál na jih. Nejlevnější jednosměrné jízdenky do zastávek v centru Londýna vycházejí lehce pod 15 liber.

Vlakové nádraží u letiště se jmenuje London Luton Parkway. Není přímo na letišti, ale několik set metrů od terminálu. Jezdí k němu shuttle busy. Při nákupu jízdenky na vlak zvolte jako výchozí stanici Luton Airport (ne Luton Airport Parkway) – v tom případě nemusíte kupovat zvlášť jízdenku na shuttle bus a ušetříte zhruba půl libry. Samostatná jízdenka na shuttle bus stojí 2,10 nebo 3,40 zpáteční.

Autobusy z Lutonu do centra Londýna nabízejí společnosti National Express, EasyBus, Terravision a Greenline.

Všechny jezdí přes Finchley Road, Baker Street (přestup na 5 různých linek metra) a Marble Arch (metro Central line) až na nádraží Victoria. Obvyklá doba jízdy je kolem hodiny na Baker Street, hodinu a půl na Victorii. Linka společnosti Greenline je provozována charakteristickými zelenými autobusy s číslem 757. Autobusy National Express a Terravision jsou obvykle bílé.

Ceny jsou nejčastěji mezi 5 a 10 librami, v některých případech (zejména u EasyBus, pro spoje v noci a v dostatečném předstihu) se dá sehnat i pod 5 liber. Stejně jako u autobusů ze Stanstedu platí, že v případě nákupu přes EasyBus pojedete autobusem National Express, i možné komplikace s tím spojené (řidič se vás může snažit odmítnout i v případě volných míst v autobuse).

Pozor při cestě autobusem z centra na letiště. Autobusy National Express na Luton a Stansted jedou dlouho po stejné trase a navíc mají často totožné doby odjezdů, takže např. na zastávku u Baker Street přijedou často dva stejné autobusy za sebou. Letiště bývá ale vpředu viditelně označeno.

Southend

Letiště Southend je nejmenší a nejvzdálenější. Nachází se 65 km východně od centra u města Southend-on-Sea na severním břehu delty Temže.

Zdaleka nejlepším spojením jsou vlaky společnosti Abellio Greater Anglia, které jezdí přes den každých 20 minut z nádraží Southend Airport (200 metrů od terminálu) na nádraží Liverpool Street v londýnském City. Obvyklá doba jízdy je 55 minut a cena mezi 15 a 20 librami jedním směrem, od 25 liber zpáteční. V noci vlaky nejezdí a nejsou tak k dispozici pro poslední večerní přílety ani pro první ranní odlety.

Z autobusů jezdí k letišti pouze lokální linky, s nimiž je cesta do centra Londýna dlouhá a komplikovaná, a linka X30 na letiště Stansted.

London City Airport

Zbývajícím londýnským letištěm je London City Airport (LCY), které je nejblíže centru, ale pro veřejné lety z ČR se obvykle nepoužívá – slouží zejména potřebám businessmanů z City nebo Canary Wharf. Doprava je z něj velice rychlá, levná a jednoduchá prostřednictvím lehké nadzemní dráhy DLR (Docklands Light Railway), na kterou platí i jízdenky na metro (letiště je v zóně 3).