Cestování vlakem ve Velké Británii

Vyhledávání spojení a jízdenky

Pro vyhledávání spojení a rezervace jízdenek na britské vlaky je nejlepší stránka National Rail, což je organizace sdružující všechny vlakové dopravce. Jednotliví dopravci mají i své vlastní stránky, ale ceny jsou stejné.

Tipy jak ušetřit

Na první pohled jsou vlaky v Británii velice drahé, a to i pro samotné Brity. Pokud ale chcete ušetřit a držíte se několika základních pravidel, můžete přejet třeba celou Anglii vlakem doslova za pár liber. Ceny na stejné trase se mohou výrazně lišit v závislosti na tom, kdy a jakým vlakem jedete. Například jízdenku z Londýna do Birminghamu můžete koupit i za 6 liber, ale třeba i za 88 liber.

Vyhněte se špičce – Na drtivé většině tratí, jak příměstských tak dálkových, platí systém “Peak” (ranní a odpolední dopravní špička – dražší jízdenky) vs. “Off-Peak” (mimo špičku – levnější jízdenky). Někdy je ještě další kategorie “Super Off-Peak”, která je ještě levnější. Přesné časy kdy začíná a končí Peak se liší v závislosti na trase a dopravci. Funguje to i v londýnském metru, kde Peak trvá ráno od 6:30 do 9:29 a potom odpoledne od 16:00 do 18:29.

Konkrétní vlak – Jízdenka na konkrétní vlak bývá často levnější než jízdenka, se kterou můžete jet po dané trase s daným dopravcem různými vlaky v konkrétní den (ta se označuje jako “Anytime”). Samozřejmě vám ale váš konkrétní vlak nesmí ujet.

Včasný nákup – Pokud kupujete jízdenku dostatečně dopředu, bývá v mnoha případech výrazně levnější. Taková jízdenka se označuje jako “Advance”. Obvykle bývá vázána na konkrétní vlak a nedá se vrátit, bývá ale možné změnit datum a čas vlaku (před odjezdem původně koupeného vlaku a doplácí se rozdíl v jízdném + poplatek).

Slevové karty – Pokud jste v Británii delší dobu a plánujete jet víckrát, často se vyplatí tzv. Railcard, slevová karta podobná In Kartám Českých drah. Existuje mnoho různých typů těchto karet, které se liší oblastí, druhy vlaků nebo třeba věkem držitele. Některé jsou pouze pro rezidenty dané oblasti (dokládáte proof of address, třeba účet za elektřinu nebo výpis z banky). Cena karet a výhody s nimi spojené se velice liší, ale často se taková karta vyplatí už od 3-5 jízd.

Jeďte autobusem – Na některých trasách vychází i při splnění výše uvedených tipů mnohem levněji autobus než vlak, obvykle (ale zdaleka ne vždy) za cenu delší jízdní doby a menšího pohodlí. Největším dopravcem pokrývajícím prakticky celou Británii (i autobusy na londýnská letiště) je National Express. Na mnoha trasách mezi velkými městy mu konkuruje Megabus.

Železniční dopravci

V Británii není od konce 90. let dominantní státní dopravce (tím byl do té doby British Rail), ale trh je rozdělen mezi množství soukromých společností (je jich asi 25, když nepočítáme různé lokální a turistické tratě). Infrastrukturu vlastní státní Network Rail (obdoba českého SŽDC), vlaky provozují soukromé společnosti.

Na většině hlavních tratí mají konkrétní společnosti licence od vlády (na některých příměstských tratích vydává licence město). Tyto licence nemusí být exkluzivní, takže na jedné trati si může konkurovat několik společností, ale v praxi je na většině tratí jeden dominantní dopravce, který ovládá celý nebo drtivou většinu trhu. Příkladem je First Great Western na trase z Londýna na západ (Bristol, jižní Wales), Virgin Trains u dálkových vlaků z Londýna do měst střední a severní Anglie a Skotska, nebo Abellio Greater Anglia u příměstských vlaků na východ a severovýchod od Londýna.

Výše uvedené neplatí v Severním Irsku, kde vlaky provozuje státní společnost NI Railways.